אפשרויות תעסוקה של דאטה אנליסט

בניגוד למה שאנשים חושבים, עולם ההייטק אינו מקשה אחת ובתוכו יש מגוון רחב של תפקידים. בין התפקידים הללו יש הבדלים רבים כמו הכשרה, אופק תעסוקתי, משכורות ועוד. אחד התחומים החמים ביותר בהייטק הוא מקצוע הדאטה אנליסט, או כפי שהוא נקרא בעברית מדען נתונים. אנחנו כאן כדי לספר לכם על כל אפשרויות התעסוקה שיש לדאטה אנליסט.

דאטה אנליסט

דאטה אנליסט או אנליסט נתונים הוא תפקיד מפתח בעולם שלנו. העובדה שתעבורת המידע מתרחשת כולה דרך הרשת מאפשרת לארגונים וחברות לאסוף כמות אדירה של מידע בלי הרבה מאמץ. המידע הזה לא נאסף סתם, והוא יכול להיות רלוונטי במגוון תחומים. הבעיה מתחילה כאשר מנסים לגשת למידע ונתקלים בכמות שקצת קשה לעבוד איתה.

התפקיד של אנליסט הנתונים הוא לנתח נתונים מתוך המידע הקיים, בין אם מדובר על העדפות של לקוחות, קשרי חברות או עסקאות שונות, לכל גוף יש את המידע שרלוונטי אליו. האנליסט אחראי לוודא שבמאגר הקיים לא נפספס אף פרט חשוב, ויתירה מזו, שנוכל ביעילות להוציא את המידע הרלוונטי.

תעסוקה 

כפי שהבנתם, הביקוש לאנליסטים רק הולך ועולה ככל שהמידע נעשה נגיש יותר. אם אתם מתלבטים על התחום הזה, אנחנו כאן כדי לעזור לכם להבין מה אפשרויות התעסוקה שלכם בתור דאטה אנליסט, והכי חשוב, מה אפשרויות הקידום שעומדות לפניכם. בכל מקרה כדאי לדעת שכדי להיות טובים בתחום הדאטה אנליסט, נדרשת הרבה מאוד השקעה מהצד שלכם. 

עבודה בחברות הייטק

העבודה הקלאסית של דאטה אנליסטים היא בחברות ההייטק. סביבת העבודה של הדאטה אנליסט היא בניתוח נתונים, וחברות גדולות שמחזיקות במאגרי מידע עצומים הן בדיוק מי שצריך את השירות הזה. לכל חברה שי נתונים מסוימים שרלוונטיים לצמיחה שלה, ואתם היא רוצה להוציא מתוך כמות אדירה של מידע.

לשוק ההייטק יש הרבה חסרונות, אולם היתרון המרכזי שלו הוא במעטפת שאותה אתם מקבלים בתור עובדים. השכר, תנאי השירות והיחס הם דברים שייחודיים לשוק הזה, ואין שום מקום אחר שבו אפשר להתחרות בתנאים הללו. עם זאת, יש משהו שמייחד בהקשר הזה דווקא את הדאטה אנליסט על פני מקצועות אחרים.

משרה במשרדי ממשלה

בניגוד לתפקידים רבים בעולם ההייטק כמו תכנות או חקר אלגוריתמים, לדאטה אנליסט יש יתרון מובהק בכך שהוא רלוונטי גם מחוץ לעולמות של ההייטק. בתור דאטה אנליסטים יש לכם הרבה מה לתרום גם בגופים שאים  טכנולוגיים. נתונים ומידע נצברים בכמות גדולה בכל מקום, והדבר הזה הופך את תפקיד מדען הנתונים לרלוונטי גם בעולמות שאינם טכנולוגיים במובהק.

במשרדי ממשלה או גופים אזרחיים אחרים יש הרבה ביקוש לדאטה אנליסטים, ודווקא שם מי שאין לו ניסיון יכול להתחיל בצבירת ניסיון מעשי, דבר שבהמשך הדרך יוכל להוביל אתכם אל משרות נחשקות במיטב חברות ההייטק. 

אפשרות קידום

בעולם התעסוקתי, אחד הדברים הכי חשובים הוא שיהיה לכם אופק קידום. הימים שבהם אדם נשאר באותה עבודה במשך שנים רבות כבר חלפו, וכאשר אתם חושבים על הכשרה מתאימה עליכם לקחת בחשבון את הצורך בהתחדשות. בעולם הדאטה אנליסט יש לכם תמיד לאן להתקדם, איך ללמוד עוד, וכל הזמן תוכלו לכוון למקום גבוה יותר מזה שבו אתם נמצאים כעת.

עם זאת, כדאי להתחיל דווקא במקומות שבהם תוכלו לצבור ניסיון מעשי רב, כיון שזה מה שיהפוך אתכם להיות דאטה אנליסטים מובילים. ניהול והדרכה אלו דברים מאתגרים בלי ספק, אבל הם קצת מרחיקים אתכם מהעשייה עצמה. תנו לעצמכם כמה שנים לחוות את השטח, ולאחר מכן תחליטו מה בדיוק הדברים שמושכים אתכם בעולם של הדאטה אנליסט. 

קידום בתוך עולם ההייטק

לתחום הדאטה אנליסט יש קשר הדוק לשני התחומים המובילים כיום בעולם ההייטק הלא הם למידת המכונה והבינה המלאכותית. בשני התחומים הללו שנמצאים רק בתחילת הדרך יש צורך ללמד מחשבים או מכונות כיצד לבצע פעולות מסוימות. הבסיס לכל הדברים הללו הוא להזין את המחשב במספיק מידע שיעזור לו להתמודד גם עם המקרים הבלתי צפויים.

בדיוק במקום הזה נכנס הדאטה אנליסט, כיון שהמידע שאנחנו מזינים אל המחשב או אל המכונה הלומדת צריך להיות מדויק כמה שיותר. הבחירה של המידע היא משהו שאותו הדאטה אנליסט עושה, כמובן מתוך הבנה של צרכי המחשב. אז אם אתם מרגישים שאתם בשלים להעפיל לשלב הבא בקריירה שלכם, מדובר על אפשרות שבהחלט כדאי לקחת בחשבון.

הדרכה של דאטה אנליסטים

אחרי כמה שנים של ניסיון בתחום, סביר להניח שיש לכם הרבה מה לתרום לדאטה אנליסטים צעירים. למרות שיש בסיס ידע תיאורטי נרחב לתחום, אין תחליף לידע מעשי, ואתם בתור מי שנמצאים בשטח כבר כמה שנים יכולים לספק אותו. אם אתם מרגישים שיש לכם מה לתת בתחום, נסו לקדם את עצמכם לתפקידי הוראה והדרכה שיכולים לספק לכם אתגר שונה מזה שהכרתם.

לסיכום

דאטה אנליסט הוא מקצוע מבוקש מאוד בעולם ההייטק, ואם אתם מחפשים תחום להיכנס אליו, מדובר על אופציה נהדרת. אפשרויות התעסוקה הן עבודה בחברות הייטק קלאסיות שעושות שימוש בהרבה מאוד מידע או לחילופין עבודה בתור מנתחי נתונים בגופים לא טכנולוגיים. בכל אחד מאותם גופים יש לכם הרבה מקום להתפתח כך שאתם לא צריכים לדאוג מבחינת אופק תעסוקתי בתחום.

אולי פספסת משהו
אורי ליכטמן - מומחה לדאטה והכשרות להיי-טק
אורי ליכטמן - מומחה לדאטה והכשרות להיי-טק

לאורי ליכטמן 10 שנות ניסיון ומומחיות בתחום הדאטה ובהן הוא גם פיתח ולימד יותר מ-100 אנליסטים ומפתחי BI.

מהנדס תעשייה וניהול, מומחה באנליזה, הקמת מערכות BI ותשתיות דאטה, שותף להצלחת מודלים סטטיסטיים בארגונים גדולים כגון בנקים, חברות תקשורת וחברות קמעונאות, ממקימי צוותים ותשתיות דאטה בסטארטאפים מובילים בתעשיית ההייטק.

מלאו את הפרטים וניצור איתכם קשר