אופק התפתחותי במקצוע דאטה אנליסט

אחד המקצועות המבוקשים ביותר בעולם ההייטק הוא דאטה אנליסט. דאטה אנליסט או מדען נתונים כפי שהוא נקרא בחלק מהמקומות הוא מי שעוזר לנו לקבל תמונה רלוונטית מתוך כמות גדולה של מידע. לתפקיד הזה יש ביקוש רב ואנחנו כאן כדי להסביר לכם איך גם אתם יכולים להפוך להיות דאטה אנליסטים מובילים, וכמובן, לאן התפקיד הזה יכול לקחת אתכם בהמשך.

דאטה אנליסט

העולם שבו אנחנו חיים מתאפיין בזרימה אינסופית של מידע. בכל רגע נאספות כמויות אדירות של מידע בכל חברה, ארגון או עסק. חלק מהמידע הזה רלוונטי וניתן להפיק ממנו תועלת רבה, אולם כמות מכובדת ממנו היא חסרת כל שימוש. התפקיד של מדען הנתונים נכנס בדיוק במקום הזה, כאשר הוא מנסה להפיק מתוך כמות גדולה של מידע את הנתונים הרלוונטיים.

עולם הדאטה אנליסט הוא עולם שנמצא בתחילת הדרך, וכל הזמן מתגלים עוד ועוד דרכים לבצע ניתוח מדויק יותר של מידע. כדי להפוך להיות דאטה אנליסטים בתעשייה, הדבר הראשון שעליכם לעשות הוא כמובן לפנות לקבלת הכשרה בתחום.

לימודים

כדי להיות דאטה אנליסט יש שתי אפשרויות מרכזיות מבחינת תוכנית הלימודים. האפשרות הראשונה היא ללכת לתואר אקדמי של מספר שנים בנושאים כמו מדעי המחשב, סטטיסטיקה או מדעי הנתונים. בין התחומים הללו קיימת חפיפה רבה ולעיתים גם נוצרים שילובים מעניינים ביניהם. מנגד, בתואר כזה לומדים עוד הרבה דברים שלא בהכרח קשורים לתחום והוא לוקח כמה שנים.

האפשרות השנייה היא לפנות לקורס ייעודי בתחום הדאטה אנליסט. הקורסים הייעודיים קצרים יותר, ומאפשרים לכם להשתלב בעולם התעסוקה מיד בסיום הקורס ולא רק לאחר כמה שנים של לימודים. העובדה שהקורסים הללו ממוקדים יותר תאפשר לכם להגיע לשוק התעסוקה כאשר ברור לכם לאן בדיוק פניכם מועדות.

 

ניסיון 

גם אחרי שסיימתם את הלימודים, צפויה לכם עוד דרך ארוכה עד שתהפכו להיות דאטה אנליסטים מובילים. התחום מתחדש כל הזמן, והלימודים הם רק מבוא לחיים האמיתיים. כמה שיותר ניסיון זה המפתח להצלחה בתחום. ככל שתעבדו יותר ותגיעו למקומות מורכבים יותר, כך היכולות שלכם ישתפרו. אז עוד לפני שמדברים על אופק התפתחותי, נסו לצבור כמה שיותר ניסיון.

המקום שבו אתם יודעים שאתם צריכים להתקדם הוא כאשר אתם מרגישים שמבחינת הידע שיש לכם אתם יודעים כבר לבצע כל משימה. ברגע שאתם מפסיקים להרגיש תחושה של אתגר בעבודה, כנראה שהגיע הזמן שלכם להמשיך הלאה. 

קורסים מתקדמים

האפשרות הראשונה כדי לקדם את עצמכם היא לפנות לקורסים והכשרות מתקדמים יותר מאלו שלקחתם בהתחלה. כאמור, על מנת להיכנס לתחום יש צורך להכיר את היסודות, אולם יחד עם זאת חשוב להכיר את הרבדים העמוקים יותר של התחום. תחום הדאטה הוא השער לעולמות רבים כמו למידת מכונה, בינה מלאכותית ועוד תחומים רבים שנחשבים לליבת העיסוק בהייטק. 

באפשרותכם לחפש קורסים מתקדמים יותר שיעניקו לכם הכשרה נוספת בתחום. ההכשרה הזו כמובן תתבסס על הידע הקודם שלכם בתור דאטה אנליסטים, וכך תוכלו לחזור לשוק התעסוקה כאשר אתם חמושים בידע מתקדם וביכולת לבצע משימות מורכבות בהרבה. כל זה נעשה כמובן בלי לזנוח כמובן את היכולות שפתחתם במהלך השנים שבהן עבדתם בתור דאטה אנליסטים. 

הוראה והדרכה

אם אתם דווקא אוהבים את התחום ולא מרגישים צורך לצאת ממנו, אתם יכולים לפנות להוראה והדרכה של קורסים בתחום. העובדה שהביקוש לדאטה אנליסטים הוא כל כך גבוה מובילה למצב שבו נפתחים הרבה מאוד קורסים בתחום ויש צורך במי שיוכל להעביר את הידע בצורה טובה. העובדה שצברתם ניסיון בעולם האמיתי תוכל לעזור לכם להעביר את החומר בצורה מעשית יותר. 

עם זאת, חשוב לבדוק מראש האם אתם אכן מתאימים להוראה והדרכה. ביחס לעבודה פרטנית מול מחשב מדובר על כישורים אחרים לגמרי, והעובדה שהייתם דאטה אנליסטים טובים לא בהכרח אומרת שתוכלו להיות מורים טובים. אם אתם חושבים שיש לכם את זה, תוכלו לפנות לכל אחד מהמקומות שמציעים הכשרות ולבדוק האם האם צריכים אנשים שיעבירו את אותן הכשרות.

ניהול צוותים

עוד אפשרות שקיימת עבורכם היא להתקדם בתוך עולם ההייטק למקום שבו אתם מנהלים צוות שעוסק בתחום. כאשר התחלתם לעבוד סביר להניח שגם אתם הייתם חלק מצוות שבו לכל אחד יש אחריות מסוימת. ההצלחה של צוות תלויה במידה רבה במי שעומד בראשו וביכולות שלו להפוך את כל חברי הצוות לגוף אחד. אם אתם מרגישים שחסר לכם אתגר, ניהול של צוות בהחלט יענה על זה.

עם זאת, בדיוק כמו ביחס להוראה והדרכה חשוב להבין שלא לכל אחד יש את הכישורים המתאימים להיות ראש צוות, במיוחד בתחום רגיש ומורכב כמו דאטה אנליסט. בניגוד לעבודה עצמה, בניהול של צוות יש עוד הרבה דברים מסביב שבהם אתם צריכים להתעסק, ויש מי שמעדיפים להימנע מהמצב הזה. בכל מקרה, אם אתם חושבים שיש לכם את זה, מדובר על אתגר משמעותי בלי ספק. 

לסיכום

תחום הדאטה אנליסט הולך ומתפתח בצעדי ענק, דבר מוביל לביקוש רב לאנשי מקצוע בתחום. כדי להיכנס לעולם הזה עליכם לקבל הכשרה רלוונטית, בין אם על ידי תואר ובין אם בעזרת קורס דאטה אנליסט רלוונטי. אחרי כמה שנים יכול להגיע מצב שבו תרגישו תחושת מיצוי מסוימת. כאן קיבלתם סקירה על מספר אפשרויות קידום שיכולות להיות רלוונטיות שם.

אולי פספסת משהו
אורי ליכטמן - מומחה לדאטה והכשרות להיי-טק
אורי ליכטמן - מומחה לדאטה והכשרות להיי-טק

לאורי ליכטמן 10 שנות ניסיון ומומחיות בתחום הדאטה ובהן הוא גם פיתח ולימד יותר מ-100 אנליסטים ומפתחי BI.

מהנדס תעשייה וניהול, מומחה באנליזה, הקמת מערכות BI ותשתיות דאטה, שותף להצלחת מודלים סטטיסטיים בארגונים גדולים כגון בנקים, חברות תקשורת וחברות קמעונאות, ממקימי צוותים ותשתיות דאטה בסטארטאפים מובילים בתעשיית ההייטק.

מלאו את הפרטים וניצור איתכם קשר