מה זה מפתח BI?

BI )Business Intelligence) הוא תחום עסקי חשוב ומרכזי שמטרתו לאפשר לארגונים לנתח, להבין ולהשתמש במידע עסקי כדי לקבל החלטות מבוססות עובדות ומידע מדויק. בעזרת מערכות BI, ניתן לאסוף, לשלב ולנתח מגוון מקורות מידע בכדי להבין את המצב הנוכחי, לזהות מגמות ולצפות לעתיד.

בעידן המידע המרובה והמורכב בו אנו חיים, מפתח BI הופך למקצוע קריטי לכל ארגון. במאמר זה, נתאר מהו מפתח BI ואיך הוא משפיע על יכולת ההחלטה וההצלחה של העסקים.

מה זה מפתח BI?

מחסן הנתונים הוא בסיס הנתונים המרכזי והתשתית הטכנולוגית שמאפשרת למערכות Business Intelligence להפוך את המידע שנאסף ממגוון מקורות לדוחות ולנתונים ברורים. המידע מוצג בצורה גרפית, מובנית וממוקדת על מנת לעזור למשתמשים להבין תהליכים עסקיים, לזהות מגמות ולקבל החלטות חכמות.

רוב מפתחי BI משתמשים בטכנולוגיות עדכניות כדי לאפשר ניהול וניתוח מידע יעיל. מסדי הנתונים (Databases), שרתים (Data Warehouses) ושירותי אחסון ענן (Cloud Storage) הם רק חלק מהכלים הטכנולוגיים שבעזרתם מתבצע תהליך האספקת המידע והניתוח שלו.

לטובת יכולת ההפקת דוחות ותצוגות גרפיות ברורות ויעילות, מפתחי BI משתמשים בממשקים ידידותיים ומותאמים אישית שמאפשרים למשתמשים לשאול שאלות מסוימות ולקבל תשובות מדויקות בזמן אמיתי.

התהליך של BI:

מפתח ה- BI מתחיל באיסוף המידע ממקורות שונים כגון מסדי נתונים, גיליונות אלקטרוניים, מערכות ERP ו-CRM ועוד. לאחר האספקת המידע, הוא מנתח ומעבד את המידע על מנת לייצר דוחות, תרשימים ותצוגות אינטראקטיביות.

התוצאה הסופית היא שיעורים, מטרות ומדדים עסקיים מדויקים כמו למשל KPI's, כך שהמשתמשים במערכת BI יכולים להבין את ביצועיהם העסקיים ולקבל החלטות מבוססות על נתונים מדויקים.

יתרונות השימוש במערכת BI:

  1. קבלת החלטות חכמות: השימוש במערכות BI מאפשר להחליט באופן חכם ומבוסס על נתונים, כך שההחלטות מבוצעות בדיוק ובצורה מתוכננת.
  2. זיהוי מגמות עסקיות: מפתח BI מאפשר לארגון לזהות מגמות עסקיות חשובות בזמן אמיתי ולקבל את ההחלטות הנכונות על פי נתונים מדויקים. כל נתון חשוב יכול להימצא ולהיבחן על ידי מערכת BI, כך שניתן לזהות מגמות של מכירות, צריכה, תהליכי ייצור ועוד, ולהגיב בהתאם.
  3. חסכון בזמן ומשאבים: מערכות BI מאפשרות לארגונים לאסוף, לנתח ולהבין מידע במהירות וביעילות. זה מאפשר חיסכון ניכר בזמן ומשאבים, מאחר והמידע נגיש בלחיצת כפתור ולא נדרש לבצע עבודה ידנית מרובה וזמן ארוך.
  4. שיפור ביכולת הפקת דוחות: מפתח BI מאפשר למשתמשים ליצור דוחות בצורה מהירה ויעילה. זה מאפשר לארגונים לעקוב אחר הביצועים, לנתח נתונים ולקבל חיזוי לעתיד בצורה יעילה ואפקטיבית.
  5. שיפור ביכולת ההתאמה: מערכות BI יכולות להיות מותאמות אישית לצרכי המשתמש. כל משתמש יכול ליצור תצוגות ודוחות אישיים, שמאפשרים לו לראות את המידע הרלוונטי בצורה המתאימה לו, ולתת מענה לשאלותיו העסקיות המיוחדות.
  6. הבנת מדדים וביצועים: מפתח BI מאפשר לארגונים להבין את המדדים והביצועים העסקיים בצורה מדויקת וממוקדת. זה מאפשר להם להתערער על נקודות חלשות ולפתח תהליכים ופתרונות עבורם.

סיכום:

מפתח BI הוא מקצוע שמאפשר לארגונים לנהל את המידע שלהם בצורה חכמה וממוקדת בעזרת כלים טכנולוגים ואף להציג את המדדים והדוחות מתוך הדאטה. בעזרת מערכות BI, ניתן לאסוף, לנתח ולהבין את המידע העסקי ולקבל החלטות מבוססות עובדות ומידע מדויק. מפתח BI משפר את יכולת ההתאמה של המערכת לצרכי המשתמש, מקטין את זמן שליפת הנתונים ומאפשר חיסכון במשאבים. כל ארגון המעוניין להגביר את יכולת ההחלטה וההצלחה שלו ממולץ לגייס ולהרוויח מהיכולות של מפתח ה-BI.

ניתן ללמוד כיצד לממש יכולות אילו בקורס BI שלנו 

 

אולי פספסת משהו
אורי ליכטמן - מומחה לדאטה והכשרות להיי-טק
אורי ליכטמן - מומחה לדאטה והכשרות להיי-טק

לאורי ליכטמן 10 שנות ניסיון ומומחיות בתחום הדאטה ובהן הוא גם פיתח ולימד יותר מ-100 אנליסטים ומפתחי BI.

מהנדס תעשייה וניהול, מומחה באנליזה, הקמת מערכות BI ותשתיות דאטה, שותף להצלחת מודלים סטטיסטיים בארגונים גדולים כגון בנקים, חברות תקשורת וחברות קמעונאות, ממקימי צוותים ותשתיות דאטה בסטארטאפים מובילים בתעשיית ההייטק.

מלאו את הפרטים וניצור איתכם קשר